Aktualności

Pamięć o bohaterze

Data publikacji 11.08.2023

12 sierpnia 2023 r. przypadnie 135. rocznica urodzin Zastępcy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego podinsp. Augustyna Bańczyka. Z tej okazji pod tablicą upamiętniającą tego śląskiego bohatera złożone zostały wiązanka kwiatów oraz znicz.

11 sierpnia br. pod tablicą poświęconą podinsp. Augustynowi Bańczykowi złożyli kwiaty: Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka wraz z Zastępcą Komendanta Szkoły właściwym w sprawach dydaktycznych insp. dr Gabrielą Sochą, Doradcą Wojewody Śląskiego Czesławem Sobierajskim, Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Ryszardem Mozgolem oraz Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach Grzegorzem Grześkowiakiem. Znicz przy tablicy zapalili członkowie Zarządu Stowarzyszenia.

Augustyn Bańczyk ps. „Gardawski”, „Wons” – urodził się 12 sierpnia 1888 roku w Porębie w ówczesnym powiecie zabrskim. Brał udział w I wojnie światowej, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. W trakcie tych działań w dniu 4 lipca 1920 roku został ciężko ranny w bitwie pod Filipowem. W sierpniu 1920 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W trakcie III Powstania Śląskiego był dowódcą jednostki Żandarmerii Polowej Górnego Śląska oraz szkolnego batalionu, które były odwodem Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych.

Po zakończeniu III Powstania Śląskiego, na polecenie dowództwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, jesienią 1921 roku ochotniczo wstąpił do reaktywowanej przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku – Policji Górnego Śląska (Policja Plebiscytowa). W jej szeregach pełnił służbę jako oficer na terenie powiatu katowickiego do czerwca 1922 roku.

Po powrocie części Górnego Śląska do Polski, 17 czerwca 1922 roku wstąpił do Policji Województwa Śląskiego w której to w stopniu podinspektora pełnił służbę na stanowisku Zastępcy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego. Był współorganizatorem i reformatorem szkolnictwa zawodowego Policji Województwa Śląskiego.

W sierpniu 1939 roku współorganizował, na terenie ówczesnego województwa śląskiego, oddziały samoobrony powstańczej, nadzorując je z ramienia Komendy Głównej Związku Powstańców Śląskich.

W latach 1940-1944 przebywał na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie pełnił służbę konspiracyjną jako oficer sztabowy Okręgu Kraków Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej – ps. „Gardawski”. Aresztowany przez Gestapo w marcu 1944 roku i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zamordowany w publicznej egzekucji 27 maja 1944 roku w Krakowie przy ul. Botanicznej przez funkcjonariuszy Gestapo. Miejsce jego pochówki do dnia dzisiejszego nie jest znane.

Śp. podinsp. Policji Województwa Śląskiego Augustyn Bańczyk, został odznaczony między innymi następującymi odznaczeniami Złotym Krzyżem Zasługi RP, Krzyżem Niepodległości, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi kl. I, Odznaką Honorową „Gwiazdą Górnośląską”, Odznaką Pamiątkową Dziesięciolecia Policji Górnego Śląskiego.

W trakcie uroczystości, w uznaniu działań w zakresie popularyzacji historii Policji II Rzeczpospolitej oraz martyrologii jej funkcjonariuszy jako ofiar zbrodni katyńskiej podejmowanych przez kierownictwo i kadrę Szkoły Policji w Katowicach, wspomniane Stowarzyszenie nadało naszej instytucji odznakę pamiątkową – „100-lecia Policji Województwa Śląskiego".

Powrót na górę strony