Aktualności

Zajęcia z medycyny sądowej

Data publikacji 25.08.2023

23 sierpnia 2023 r. w ramach działalności koła naukowego „Fides”, prowadzonego przez Zakład Służby Kryminalnej, grupa 19 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego o oznaczeniu kodowym SZP-2A/23 oraz SZP-3A/23 wzięła udział w zajęciach z zakresu medycyny sądowej.

Uczestnicy podczas pobytu w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach wysłuchali wykładu dotyczącego toksyczności niektórych środków, a także o obszarach badawczych pracowni genetyki sądowej w zakresie ustalenia pokrewieństwa pomiędzy osobami, identyfikacji sprawców przestępstw czy śladów biologicznych. Wykłady te wygłoszone były przez przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowo-Lekarskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Słuchacze mogli również z bliska zobaczyć pracę specjalisty lekarza medycyny sądowej oraz wysłuchać prelekcji o wielu szczególnie trudnych wykonywanych przez niego zadaniach.

Zajęcia miały na celu ukazanie, że każdy nawet najdrobniejszy szczegół, którego doszuka się specjalista, pomaga w prowadzeniu śledztwa, rekonstruowaniu poszczególnych faz zdarzenia.

Udział w takim przedsięwzięciu wzbogaca wiedzę z zakresu kryminalistyki i pozwala na lepsze przygotowanie funkcjonariuszy Policji do przyszłych wyzwań służby, zarówno w pionie prewencji, jak i w pionie kryminalnym lub śledczym.

Powrót na górę strony