Aktualności

Taki był nasz dwudziesty trzeci Dzień Otwarty

Data publikacji 10.06.2024

7 czerwca 2024 r. odbył się dwudziesty trzeci Dzień Otwarty Szkoły Policji w Katowicach pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice i Patronatem Medialnym TVP Katowice oraz Polskiego Radia Katowice, w którym wzięło udział ponad trzy tysiące dzieci i młodzieży z naszego regionu.

Dzień Otwarty w Szkole Policji w Katowicach to, jak sama nazwa wskazuje, szeroko otwarte drzwi naszej szkoły dla wszystkich chcących nas odwiedzić, a przede wszystkim dzieci i młodzieży z województwa śląskiego. Co ważne, zwiedzający jak zwykle dopisali!

Celem naszego przedsięwzięcia jest nie tylko zaprezentowanie jedynej szkoły Policji usytuowanej na południu Polski, ale przede wszystkim kształtowanie bezpiecznych zachowań i postaw wśród młodych ludzi, edukacja poprzez zabawę oraz nawiązanie bliskiej partnerskiej relacji pomiędzy służbami mundurowymi a społeczeństwem, któremu na co dzień służymy.

Uroczyste rozpoczęcie Dnia Otwartego odbyło się o godzinie 10:00 na placu apelowym z udziałem policyjnej orkiestry i kompanii honorowej. Podczas apelu, w którym uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, straży, inspekcji, urzędów i organizacji, przeglądu pododdziałów dokonała Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Gabriela Socha.

Nasi goście  mogli podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry i Kompanii Honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a po wspólnym grupowym zdjęciu wszystkich uczestników zebranych na placu, odbył się pokaz dynamiczny Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

W ciągu dnia na zwiedzających czekała cała moc atrakcji. Podczas pokazów prezentowano np. techniki interwencji policyjnych, działania koni i tresurę psów służbowych. Czynne były stoiska ze sprzętem policyjnym będącym na wyposażeniu Szkoły Policji w Katowicach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, a także: Grupy Beskidzkiej GOPR, Inspekcji Transportu Drogowego, Izby Administracji Skarbowej, Lasów Państwowych, Narodowego Banku Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA), a także Wojska Polskiego. Swoje stoiska miały także Centrum Powiadamiania Ratunkowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, a Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego zaprezentował symulatory dachowania i zderzenia.

Dużą popularnością cieszyły się pokazy daktyloskopii, konkursy ruchu drogowego i plastyczne, doskonalenie umiejętności przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz zawody sportowe czy rowerowy tor przeszkód. Nie brakowało również chętnych na wspólne zdjęcia z policyjną maskotką – Sznupkiem. Dla strudzonych zwiedzaniem kuchnia naszej szkoły przygotowała policyjną grochówkę.

Szkołę Policji w Katowicach licznie odwiedziły także klasy mundurowe o różnych profilach. Widząc szczere uśmiechy ich uczniów, liczymy, że już niebawem zasilą nasze szeregi.

Nasze przedsięwzięcie wsparły: Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i Zarząd Szkolny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Szkoły Policji w Katowicach, za co serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy również wszystkim za przybycie i aktywny udział w naszym Dniu Otwartym! Zapraszamy ponownie!

 

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć w galerii ze Sznupkiem.

Powrót na górę strony