Aktualności

Nowy „Znak policyjnej pamięci” w Szkole Policji w Katowicach

Data publikacji 02.04.2020

„Ofiaruj minutę milczenia Kawalerom Walecznym, którzy swoje wczoraj oddali za Twoje dziś"

Te słowa znalazły się na nowym „znaku policyjnej pamięci” obelisku ufundowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939r. z siedzibą w Katowicach oraz Zarząd Szkolny NSZZP Szkoły Policji w Katowicach .

„Znak policyjnej pamięci” jest oddaniem hołdu śląskim policjantom – Ofiarom Zbrodni Katyńskiej z okazji upamiętnienia 80. Rocznicy, przypadającej w kwietniu tego roku, jako początku tej zbrodni na jeńcach osadzonych po 17 września 1939 roku w Obozie Specjalnym NKWD w Ostaszkowie, wśród których było ponad 1200 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że dziś mianem Zbrodni Katyńskiej określa się zbrodnię wojenną, dokonaną wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD na polskich jeńcach wojennych, obsadzonych w obozach specjalnych NKWD w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku oraz w obozach i więzieniach NKWD na terenach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Los polskich policjantów z obozu ostaszkowskiego oraz tysięcy innych osób osadzonych w obozach i więzieniach na terenach ZSRR został przesądzony 5 marca 1940 roku. Wtedy to, decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) w składzie: Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan, Kalinin i Kaganowicz zaakceptowano wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych Berii o rozpatrzeniu w trybie specjalnym, z zastosowaniem kary śmierci przez rozstrzelanie 14 736 polskich jeńców.

Wniosek Berii obejmował również 10 685 Polaków osadzonych w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Obelisk powstał w ścisłej współpracy z firmą GRANIT STRZEGOM S.A.  w Strzegomiu, za co należą się szczególne słowa podziękowania.

 

 

Powrót na górę strony