Aktualności

Bezpieczeństwo dokumentów

Data publikacji 26.10.2021

We wrześniu oraz październiku 2021 r. w Szkole Policji w Katowicach w ramach projektu „Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” przeszkolono 200 funkcjonariuszy w zakresie weryfikacji autentyczności dokumentów.

Nauczyciele policyjni Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach uczestniczyli w organizowanym przez Komendę Stołeczną Policji w partnerstwie z norweskim ID-Center oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych szkoleniu w ramach projektu „Dokumenty – bezpieczeństwo i kontrola, w tym kontrola taktyczna” w związku z programem Norweski Mechanizm Finansowania na lata 2014-2021.

Było to przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym, w którym jednym z celów było nabycie przez funkcjonariuszy publicznych umiejętności kontrolowania i weryfikacji autentyczności dokumentów w zakresie tzw. kontroli I i II stopnia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, zgodnie z art. 42 Ustawy z dnia 22 listopada 2018 roku o dokumentach publicznych.

Każdy z trenerów wziął wcześniej udział w takim szkoleniu, ale też został zobowiązany do przeszkolenia 100 funkcjonariuszy i wyposażenia ich w podręczne testery do weryfikacji zabezpieczeń banknotów i dokumentów.

Informacja o możliwości i zasadach uczestnictwa w tego typu zajęciach w Szkole Policji w Katowicach spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy, dlatego też postanowiono rozpocząć cykl szkoleń. W ramach części teoretycznej zajęć słuchacze w trakcie wykładu mogli dowiedzieć się między innymi o aspektach prawnych związanych z fałszerstwami dokumentów oraz ich bezprawnym użyciem, technikami wytwarzania dokumentów, ich personalizacją, zabezpieczeniami przed fałszerstwem, a także o biometrii w dokumentach czy też o zasadach weryfikacji autentyczności dokumentów. Natomiast podczas ćwiczeń praktycznych uczestnicy nabyli umiejętności posługiwania się urządzeniem do weryfikacji zabezpieczeń banknotów i dokumentów (z wykorzystaniem powiększenia i oświetlenia UV).

Każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz podręczny tester do weryfikacji zabezpieczeń banknotów i dokumentów.

Jesteśmy przekonani, że udział w zajęciach pozwolił jego uczestnikom uzupełnić i poszerzyć wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie legitymowania osób oraz skutecznie przygotować do realizacji zadań mających na celu ograniczenie przestępczości związanej z nielegalnym wykorzystaniem dokumentów oraz banknotów.

Powrót na górę strony