RNZ. Jak reagować na niestandardowe zachowania?
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule uzyskają policjanci skierowani do naszej szkoły na kurs specjalistyczny dla policjantów służby prewencyjnej z zakresu podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane.
13 grudnia br. w Szkole Policji w Katowicach ruszyła pierwsza edycja kursu specjalistycznego dla policjantów służby prewencyjnej z zakresu podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane (oznaczenie kodowe RNZ-1/21).
Jest to nowy kurs, wprowadzony do realizacji decyzją nr 399 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 listopada 2021 r. realizowany w ramach doskonalenia zawodowego centralnego, który został powierzony do prowadzenia m.in. Szkole Policji w Katowicach. Idea jaka przyświecała tworzącym program to przede wszystkim zwiększenie profesjonalizmu i bezpieczeństwa policjantów przeprowadzających na co dzień interwencje.
W ramach tego kursu policjanci będą doskonalić umiejętności przeprowadzania interwencji wobec osób wykazujących agresję fizyczną oraz słowną, a także wobec przejawiających zaburzenia psychiczne lub których zachowanie wskazuje, że nie kontrolują swojego zachowania z innych przyczyn (mogących znajdować się pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych albo w stanie upojenia alkoholowego).
W ramach tygodniowego szkolenia policjanci w warunkach zbliżonych do rzeczywistych ćwiczyć będą taktykę i techniki interwencji w różnych miejscach i sytuacjach z uwzględnieniem konieczności użycia siły fizycznej oraz innych środków przymusu bezpośredniego adekwatnie do zaistniałej sytuacji i zachowania osoby. Jednym z istotnych elementów ćwiczonych technik będzie umiejętność komunikowania się z osobą, wobec której podejmujemy interwencję oraz właściwe i umiejętne kontrolowanie osoby poprzez bezpieczne stosowanie technik jej unieruchamiania.
Podczas tego szkolenia doskonalone będą również umiejętności udzielania pierwszej pomocy, zwłaszcza w zakresie przygotowania osoby do transportu i dozorowania jej stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego.
Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych i symulacji policjanci pogłębią wiedzę z zagadnień prawnych dotyczących użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Bardzo istotnym aspektem jest udział w zajęciach psychologów policyjnych, którzy wnikliwie omawiać będą psychologiczne aspekty podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób. Podczas tych zajęć omówione zostaną między innymi symptomy zaburzeń psychicznych oraz zachowań spowodowanych zażyciem substancji psychoaktywnej, wpływającej na wzrost ryzyka wystąpienia zachowań agresywnych i autoagresywnych, zaburzeń postrzegania sytuacji oraz zaburzeń komunikowania się.
W rozpoczęciu kursu udział wzięli Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. dydaktycznych insp. dr Gabriela Socha, Kierownik Zakładu Wyszkolenia Specjalnego – mł. insp. Tomasz Stechnij oraz kadra dowódczo-dydaktyczna. W słowie skierowanym do słuchaczy zapoznali ich z ideą powstania programu kursu oraz podkreślili jak ważne jest uczestnictwo w nim dla właściwego przeprowadzania interwencji i bezpieczeństwa obydwu stron biorących w niej udział.