Aktualności

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”

Data publikacji 25.08.2022

26 sierpnia dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w auli Szkoły Policji w Katowicach zaprezentowana została wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach do spraw dydaktycznych insp. dr Gabriela Socha wraz z Panią Renatą Koszyk. Komendant Szkoły podkreśliła na wstępie, że ogrom ludzkiej tragedii, który miał miejsce w obozach zagłady jest dokładnym przeciwieństwem tego co jest powtarzane niemal przez każdego wykładowcę, na każdych zajęciach w szkole policyjnej - "Policjanci są w szczególności zobowiązani do respektowania praw człowieka i poszanowania godności ludzkiej". Pani kustosz z muzeum, która od wielu lat pracuje dla Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, przede wszystkim jako przewodnik, ale też wolontariusz, na wstępie przeprowadziła prelekcję z tematyki wystawy. 

„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” to wystawa czasowa, która poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty – w tym pamiątki pochodzące od rodzin Antoniego Czortka i Tadeusza Pietrzykowskiego – opowiada o historii sportu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz o losach sportowców deportowanych do obozu.

Pojęcie „sportu” w KL Auschwitz zostało wypaczone poprzez używanie tego określenia do stosowanych na masową skalę wycieńczających ćwiczeń połączonych z musztrą i śpiewem. Ta forma sportu, określana po wojnie jako pseudosport lub quazi-sport, była zwykle sposobem wymuszenia dyscypliny i karania więźniów.

Do KL Auschwitz i innych obozów koncentracyjnych oraz ośrodków zagłady deportowano także przedwojennych sportowców, ludzi, którzy byli olimpijczykami, mistrzami w swoich krajach, którzy starali się pokonywać swoje własne słabości, osiągać rekordy.

Szczególne miejsce na wystawie poświęcono dwóm bokserom: Antoniemu „Kajtkowi” Czortkowi i Tadeuszowi „Teddy’emu” Pietrzykowskiemu.

Tadeusz Pietrzykowski, przedwojenny warszawski bokser, więzień Auschwitz, który został deportowany do obozu w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych 14 czerwca 1940, skrzyżował rękawice z niemieckim więźniem funkcyjnym, a walka ta zapoczątkowała całą serię pojedynków pięściarskich zarówno w Auschwitz I, jak i wielu podobozach.

Przez prawie trzy lata, będąc w obozie, Pietrzykowski stoczył ponad 40 pojedynków i nie miał sobie równych wśród innych uwięzionych. Na wystawie zobaczyć można rękawicę bokserską, przekazaną do Zbiorów Muzeum przez córkę, Eleonorę Szafran.

Narciarze, którzy trafili do KL Auschwitz, z racji swoich umiejętności byli również zatrudniani w warsztatach obozowych, gdzie wykonywali przedmioty użytkowe i artystyczne. Na wystawie zostały zaprezentowane wykonane przez nich prace, w tym dekorowane rysunkami listy obozowe.

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz” została przygotowana w oparciu o materiały archiwalne i zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i będzie wystawiana jako ekspozycja w Szkole Polciji w Katowicach do 13 września 2022r.

 

(Źródło: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Powrót na górę strony