Aktualności

Dzień Służby Cywilnej 2022

Data publikacji 10.11.2022

10 listopada br. o godz. 14.00 w Szkole Policji w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Dnia Służby Cywilnej.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wejścia w życie ustawy o państwowej służbie cywilnej. Została ona uchwalona 17 lutego 1922 r. przez Sejm II RP. Była to pierwsza kompleksowa regulacja dotycząca służby cywilnej w odradzającej się państwowości. Ustawa określała najważniejsze grupy zawodowe tworzące służbę cywilną oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. 

W naszej szkole zbiórka rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i złożenia meldunku Komendantowi Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosławowi Gałuszce. W auli zebrali się również przedstawiciele kadry kierowniczej, policjantów i pracowników szkoły, a także przewodniczący związków zawodowych: Pani Małgorzata Klimczyk-Słapa – Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji oraz nadkom. Paweł Sitko – Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Szkoły Policji w Katowicach.

Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Jarosław Gałuszka podziękował wszystkim pracownikom za codzienny wysiłek oraz zaangażowanie w wypełnianiu trudnych i odpowiedzialnych obowiązków. Następnie Komendant wraz z Z-cą Komendanta ds. dydaktycznych insp. dr Gabrielą Sochą, Z-cą Komendanta ds. logistycznych insp. Zbigniewem Chrzęstkiem oraz Panią Małgorzatą Klimczyk-Słapą – Przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji wręczyli nagrody pieniężne Komendanta Głównego Policji, ryngrafy za długoletnią pracę oraz rozkazy o przyznaniu pracownikom urlopu nagrodowego.

Odczytano również list Komendanta Głównego Policji skierowany do Członków Korpusu Służby Cywilnej oraz pracownic i pracowników cywilnych Policji.

Zwyczajowo, od 2000 roku, Dzień Służby Cywilnej obchodzimy 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości w celu podkreślenia znaczenia roli służby cywilnej i administracji państwowej.

Zwyczaj obchodzenia tego święta nie był poprzedzony specjalnym aktem prawnym. Dobór terminu obchodów wynikał z uznania przez ówczesne kierownictwo Urzędu Służby Cywilnej, które miało stwierdzić, że „praca wykonywana przez członków korpusu służby cywilnej ma charakter służby niepodległemu, demokratycznemu Państwu Polskiemu”.

Dzień nie jest przypadkowy: 11 listopada to symboliczna data odzyskania niepodległości w 1918 roku. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji, a rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym sygnałem, że "Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa".

Obecnie również pracownicy cywilni zatrudnieni w polskiej Policji, należą do tej grupy urzędników. Ogółem jest ich ponad 11 tysięcy, z czego ponad 9 tysięcy stanowią kobiety. 

W Szkole Policji w Katowicach pracuje łącznie 120 pracowników w różnych komórkach organizacyjnych. Wszyscy oni, choć nie noszą mundurów, wykonują niezwykle ważną pracę, wspomagającą służbę policjantów i są nieodłączną częścią policyjnej formacji. Zajmują się oni zagadnieniami m.in. z zakresu finansów, kadr, zaopatrzenia, informatyki i łączności, obsługi kancelaryjnej i sekretariatów, archiwum, planowania zajęć czy też obsługi szkolnej biblioteki, a także szkolnej stołówki. Z okazji obchodów stulecia życzymy wszystkim pracownikom satysfakcji z wykonywanego zawodu oraz wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Pliki do pobrania

  • 422.56 KB
Powrót na górę strony