Szkolenie z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania walkom psów
W dniach 15-16 listopada 2022 r. wykładowcy i słuchacze Szkoły Policji w Katowicach wzięli udział w szkoleniu z zakresu rozpoznawania i przeciwdziałania walkom psów w ramach kampanii społecznej STOP WALKOM PSÓW, które to szkolenie zorganizowane zostało przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.
W trakcie przedsięwzięcia dostępnego także w formie on-line jego uczestnicy mieli okazję uzyskać od specjalistów, praktyków w zwalczaniu tego typu przestępczości, często o charakterze międzynarodowym, informacje na temat zjawiska nielegalnych walk psów, a także jego związków z innego rodzaju przestępczością, taką jak handel ludźmi, narkotykami, nielegalny hazard, udział w grupach przestępczych, pedofilia, pornografia dziecięca, nielegalne posiadanie broni. Uczestnicy szkolenia, w ilości około 80 osób dziennie, mogli poznać specyfikę tego rodzaju czynu zabronionego, charakterystykę sprawców, środowiska z jakich się rekrutują, sposób doboru i trenowania psów.
Prelegentami byli Janette Reever, specjalistka do spraw zwalczania walk psów w The Humane Society International i Adam Parascandola były policjant stanu Kalifornia, stąd dużo przykładów z ich praktyki i nacisk kładziony na właściwe zabezpieczanie materiału dowodowego dla potrzeb postępowania sądowego.
Niezwykle cenne dla funkcjonariuszy Policji były informacje dotyczące taktyki zwalczania tego typu czynów poprzez czynności operacyjne jak i dochodzeniowo-śledcze, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób i dokładność zabezpieczenia miejsca zdarzenia i dokonywania oględzin, zbierania w trakcie oględzin śladów, ale też innego rodzaju materiału dowodowego w toku postępowania, umiejętne poszukiwanie przedmiotów związanych z tymi czynami, potwierdzających fakt brania udziału w takim procederze oraz ujawnianie śladów obrażeń, także zagojonych urazów u wykorzystywanych zwierząt.
Z uwagi na to, że walki zwierząt są zabronione także na gruncie polskiego prawa, uczestnicy zostali wyposażeni w wiedzę o tym, które przedmioty na miejscach także innych zdarzeń lub podczas przeszukań powinny nasunąć im podejrzenia, że mogą mieć do czynienia z osobą zajmującą się takim przestępstwem, jak również jakie obrażenia u psów i jaki stan zwierząt powinny obudzić czujność organów ścigania.