15-lecie konkursu "Policjant, który mi pomógł"
„Policjant, który mi pomógł” to ogólnopolski konkurs po raz pierwszy ogłoszony w 2008 roku i od tego czasu kontynuowany corocznie pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji. Do roku 2020 był organizowany przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji wspólnie z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia". Natomiast od 2021 r. konkurs organizowany jest samodzielnie przez Biuro Prewencji KGP.
Głównym jego celem jest promocja postaw i umiejętności policjantów, osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym oraz wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom krzywdzonym, w tym dotkniętym przemocą w rodzinie. Zgłoszeń policjantów do konkursu dokonywać mogą osoby indywidualne, jak również organizacje i instytucje. Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa, w skład której wchodzą laureaci trzech ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP, wybiera pięć osób.
W 2022 r. zorganizowana została 15 edycja konkursu. Łącznie podczas wszystkich edycji wyłoniono 75 laureatów. Warto podkreślić, że na przestrzeni ostatnich 15 lat laureaci pochodzili ze wszystkich garnizonów Policji.
17 listopada br. w Komendzie Głównej Policji odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu 15-lecia konkursu. Wtrakcie spotkania wyróżnieni funkcjonariusze Policji otrzymali od Komendanta Głównego Policji, oprócz gratulacji i podziękowań, jubileuszowy album „Policjant, który mi pomógł”. Wszyscy zebrani usłyszeli również wypowiedzi osób doznających przemocy, w których opowiadali pokrótce swoją osobistą historię oraz mówili jaką siłę i odwagę dawali im policjanci, by mogli zmienić swoje życie na lepsze.
Możemy być dumni, że w naszych szeregach mamy cichych bohaterów dnia codziennego i jesteśmy przekonani, że w następnych latach nie zabraknie kandydatów zasługujących na tytuł i statuetkę "Policjanta który mi pomógł"
Źródło: policja.pl