Aktualności

Udział kobiet w misjach zagranicznych

Data publikacji 21.12.2022

ONZ – udział kobiet w misjach zagranicznych – to temat przeprowadzonego w dniu 19 grudnia 2022 r. spotkania adresowanego dla słuchaczek szkolenia zawodowego podstawowego z sierż. szt. Janem Gregoriewem – specjalistą Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez nadkom. Marcina Sędka – Pełnomocnika Komendanta Szkoły Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka.

Szkolenie odbyło się w ramach Krajowego Planu Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2021, który został przyjęty w dniu 22 października 2018 r. Natomiast w dniu 26 stycznia 2022 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązywania Krajowego Planu Działania do końca 2023 roku.  

Sierż. szt. Jan Gregoriew na wstępie  przedstawił 4 główne cele omawianego planu:

  • znaczący udział kobiet w działaniach na rzecz zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju,
  • wdrażanie Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w ramach polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej,
  • ochrona i wsparcie ofiar przemocy ze względu na płeć i przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych,
  • promocja i rozwój Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w Polsce oraz w organizacjach międzynarodowych.

Ponadto zapoznał uczestniczki szkolenia z procedurą aplikowania na misje zagraniczne, omawiając ich rodzaje. Przedstawił również poszczególne etapy kwalifikacji jakim poddawani są kandydaci do jednostek specjalnych polskiej Policji. Odniósł się także do liczebności kobiet na misjach zagranicznych, akcentując potrzebę ich udziału we wskazanych przedsięwzięciach w kontekście niesienia pomocy kobietom i dzieciom, które są w sposób szczególny narażone na wszelkiego rodzaju akty przemocy związane z działaniami zbrojnymi.

Konferencję podsumował nadkom. Marcin Sędek, który wskazał, iż spotkanie miało na celu przedstawienie kolejnej ścieżki rozwoju zawodowego dla kobiet pełniących służbę w Policji. Pełnomocnik podkreślił, że udział w misji to świadomy wybór, który musi zostać poprzedzony wieloetapowymi przygotowaniami, zarówno w sferze zawodowej jak również prywatnej.  

Uczestniczki spotkania wyraziły duże zainteresowanie taką formą  pełnienia służby, co miało swoje odzwierciedlenie w liczbie pytań zadawanych naszemu gościowi. Mając to na uwadze sierż. szt. Jan Gregoriew zobowiązał się przeprowadzić kolejne spotkania w naszej szkole.

Powrót na górę strony