Aktualności

Spotkanie grupy roboczej w Sztokholmie

Data publikacji 14.02.2023

W dniach 6-7 lutego 2023 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości w Sztokholmie odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. szkoleń z przestępstw z nienawiści dla organów ścigania („Working group on hate crime training for law enforcementˮ). Grupa ta funkcjonuje w ramach Komisji Europejskiej.

Prace grupy roboczej nadzorowane były przez przedstawiciela Komisji Europejskiej Tomasso Chiamparino oraz przedstawiciela CEPOL-u Elisabeth Zinschitz.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości Szwecji, prokuratury, policji oraz organizacji współpracujących z Ministerstwem Sprawiedliwości, Rady Europy, FRA, Eurojust, a także przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej. Polskę reprezentowali dr Małgorzata Andrzejczak-Świątek – wykładowca Instytutu Nauk Prawnych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz asp. szt. dr Kamil Samiczak – instruktor Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości Szwecji, prokuratury i organów ścigania podzielili się informacjami dot. prac legislacyjnych w zakresie przestępczości z nienawiści. Wskazali sposoby zwalczania oraz zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. Omówili również strukturę organizacyjną prokuratury szwedzkiej w kontekście funkcjonowania komórek realizujących zadania w zakresie przestępczości z nienawiści. Wskazano, że spośród 1150 prokuratorów w Szwecji 45 prowadzi postępowania dot. przestępstw z nienawiści. Przedstawiono także statystyki przestępczości z nienawiści w Szwecji z uwzględnieniem m.in. motywów działania sprawców.

Omówiono także rolę i funkcje jakie realizuje Szwedzka Krajowa Rada ds. Zapobiegania Przestępczości. Podkreślano jej rolę także w zakresie publikowania statystyk dot. zgłaszanych na policję przestępstw z nienawiści, ich analiz, jak również wskazano na istotne zadania, jakie realizuje ona w zakresie badań naukowych publikowanych i przekazywanych organom ścigania. Regularnie dzieli się ona informacjami i metodami w sieci wewnętrznej, w intranecie i na corocznych seminariach krajowych i międzynarodowych. Prelegenci oraz przedstawiciele grup omówili i zaprezentowali także dobre praktyki w zakresie szkoleń z zakresu przestępstw z nienawiści.

W wyniku prac uwzględniono m.in. potrzebę przygotowania i opracowania prawodawstwa w zakresie mowy nienawiści. Uwzględniono także potrzebę utworzenia w krajach UE w ramach struktur organizacyjnych organów ścigania komórek specjalistycznych ds. zwalczania przestępstw z nienawiści. Kontynuowano także dyskusje na temat działalności organów ścigania w strefie działań zbrojnych w Ukrainie w kontekście przygotowania tych funkcjonariuszy do skuteczniejszego realizowania zadań służbowych w związku z przestępczością z nienawiści.

Powrót na górę strony