Zajęcia dla aplikantów prokuratorskich
W dniach 6, 7 i 10 grudnia 2023 r. w Szkole Policji w Katowicach, w ramach realizacji postanowień zawartego porozumienia, przeprowadzone zostały zajęcia dla 118 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z tematu „Metodyka postępowania dowodowego w sprawach karnych (oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych), w tym czynności własne prokuratora.
Zajęcia polegały na czynnym udziale aplikantów prokuratorskich w prowadzeniu symulacji oględzin na miejscu zdarzenia noszącego znamiona przestępstwa przeciwko życiu oraz wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Odnosiło się to w szczególności do przeprowadzenia i kierowania oględzinami oraz zabezpieczenia śladów kryminalistycznych dla potrzeb dowodowych prowadzonego w związku z zaistniałym przestępstwem postępowania przygotowawczego.
Dodatkowo aplikanci prokuratorscy mogli wziąć udział w czynnościach związanych z zabezpieczeniem poszczególnych śladów kryminalistycznych, m.in. daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych czy biologicznych przez techników kryminalistycznych. Natomiast w ramach pokazu realizowanego przez funkcjonariuszy Sekcji Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Katowicach przyszli prokuratorzy mieli możliwość zaobserwowania wykorzystania luminolu podczas ujawniania i zabezpieczania zatartych śladów krwi.
Ponadto w ramach zajęć przedstawiono możliwości techniczne oraz praktyczne wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego w zakresie ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz skanera laserowego wraz z oprogramowaniem umożliwiającym sporządzanie przejrzystych planów sytuacyjnych 2D oraz wizualizacji 3D z miejsca zdarzenia. Pozwoliło to aplikantom zapoznać się ze współczesnymi metodami utrwalania oględzin miejsca zdarzenia oraz rodzaju i lokalizacji śladów przy użyciu nowoczesnych urządzeń rejestrująco-pomiarowych wykorzystywanych w kryminalistycznym badaniu obszaru objętego wydarzeniem.
Mamy nadzieję, że zaprezentowanie kompleksowego spojrzenia na miejsce zdarzenia i oględzin jako czynności niepowtarzalnych pozwoli na pełnienie wiodącej roli prokuratora na miejscu zdarzenia w sposób wszechstronny i autorytatywny. Jesteśmy przekonani, iż aktywny udział w zajęciach oraz wymiana informacji pomiędzy wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach, którzy współprowadzili zajęcia a aplikantami i ich opiekunami dydaktycznymi przyniesie wymierne korzyść dla każdej ze stron.
Za pomoc w realizacji zajęć Szkoła Policji w Katowicach dziękuje kierownictwu i funkcjonariuszom Wydziału Kryminalnego, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Wydziału Ruchu Drogowego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.