Seminarium w Auschwitz
20 czerwca 2024 roku słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego wraz z koordynatorem podinsp. dr. Michałem Zielonką uczestniczyli w seminarium „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” zorganizowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Wyjazd słuchaczy to kontynuacja realizowanego od 2016 roku programu edukacyjnego „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, który z założenia dedykowany jest służbom mundurowym. Uczestnicy w pierwszej części wizyty w muzeum zwiedzili dwie części byłego obozu Auschwitz i Birkenau wraz z przewodnikiem Markiem Bzdułą. Następnie wzięli udział w zajęciach dydaktycznych realizowanych przez pracowników muzeum: w warsztatach pn. „Jedenaste. Nie bądź obojętnym” poprowadzonych przez Natalię Tkachenko oraz wykładzie dra Igora Bartosika pt. „Negacjonizm – zjawisko zaprzeczenia zbrodni Holocaustu. Historia i teraźniejszość. Narzędzia przeciwdziałania.”
Seminarium spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników z uwagi na ogromną wiedzę i profesjonalne przygotowanie merytoryczne wykładowców, którzy w trakcie zajęć korzystali z prezentacji multimedialnych i archiwalnych zdjęć obrazujących życie obozowe. Jednocześnie należy podkreślić, że nauczanie o ogromie tragedii, która miała miejsce w obozie silnie oddziaływuje na kształtowanie postaw społecznych i moralnych, a także prowadzi do uwrażliwienia na drugiego człowieka, co w służbach mundurowych jest niezwykle ważne.
Wskazane przedsięwzięcie z ramienia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu koordynował Piotr Supiński.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie szkolenia oraz liczymy na dalszą współpracę.