Aktualności

Zajęcia dla przyszłych prokuratorów

Data publikacji 22.07.2024

W dniu 20 lipca 2024 r. w Szkole Policji w Katowicach przeprowadzone zostały zajęcia dla 34 aplikantów aplikacji prokuratorskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z tematu „Zatrzymanie i środki przymusu bezpośredniego. Aspekty procesowe i odpowiedzialność karna związana z ich stosowaniem”.

Celem zajęć było nabycie przez aplikantów praktycznej wiedzy prawno – karnej w zakresie zatrzymywania osób przez uprawnione podmioty państwowe oraz stosowania przez te podmioty wobec osób zatrzymanych środków przymusu bezpośredniego.

Zajęcia, prowadzone przez nauczycieli policyjnych Zakładu Wyszkolenia Specjalnego miały także przybliżyć aplikantom metodykę nauczania technik interwencji oraz praktyczne aspekty użycia i wykorzystania broni palnej i środków przymusu bezpośredniego. Część praktyczna, obrazująca zasady taktyki podejmowanych działań, rozpoczęła się od wykładu o prawnych i technicznych warunkach użycia broni palnej, który połączony był z prezentacją poszczególnych jednostek broni palnej będącej na wyposażeniu Policji wraz z omówieniem zasad jej użycia podczas interwencji. Wskazano czynności, które policjant jest zobowiązany wykonać przed użyciem broni palnej, ale także m.in. czynniki wpływające na zachowanie w sytuacji użycia tego typu środka, podczas którego nastąpiło zranienie osoby, w tym także osoby postronnej. Omówiono także problemy techniczne, które mogą wystąpić w trakcie użycia broni palnej. Tematyka ta była bogato ilustrowana materiałem filmowym z interwencji przeprowadzonych przy użyciu różnego rodzaju broni.

Wykładowcy omówili także oraz przeprowadzili ćwiczenia z zakresu technik interwencji z wykorzystaniem siły fizycznej, kajdanek oraz pałki służbowej, czyli środków przymusu bezpośredniego stosowanych przez policjantów podczas zatrzymań i konwojowania osób. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora zakładanie kajdanek w różnych sytuacjach, czy też stosowanie technik obrony przed atakiem nożem lub innym niebezpiecznym przedmiotem.

Aplikanci wzięli czynny udział w symulacjach działań wobec osób posługujących się niebezpiecznymi narzędziami, między innymi mieli okazję dokonywać sprawdzenia pomieszczeń techniką „krojenia tortu”, ćwiczyć wzajemną asekurację w patrolu dwuosobowym i zatrzymanie osoby niebezpiecznej. Poznali również prawne i taktyczne aspekty interwencji przeprowadzanych z użyciem środków przymusu bezpośredniego w pomieszczeniach zamkniętych.

Zdobyta wiedza oraz umiejętności praktyczne w powyższym zakresie z pewnością pozwolą przyszłym prokuratorom w ich późniejszej pracy zawodowej w prowadzeniu śledztw w sprawie przestępstw określonych w art. 231 Kodeksu karnego, dotyczących między innymi prawidłowości stosowania środków przymusu bezpośredniego i zgodnego z prawem zatrzymania osoby.

Niezmiernie ważnym elementem przedsięwzięcia jest wymiana informacji pomiędzy aplikantami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z siedzibą w Krakowie a wykładowcami Szkoły Policji w Katowicach, co z pewnością przyczyni się do lepszej współpracy i zwiększenia profesjonalizmu działań.

Powrót na górę strony