Aktualności

Kolejna edycja zajęć dla aplikantów prokuratorskich

Data publikacji 11.09.2024

7 września 2024 r. w Szkole Policji w Katowicach przeprowadzone zostały zajęcia dla 37 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z tematu „Zatrzymanie i środki przymusu bezpośredniego. Aspekty procesowe i odpowiedzialność karna związana z ich stosowaniem”.

Celem zajęć było nabycie przez aplikantów praktycznej wiedzy prawnokarnej w zakresie zatrzymywania osób przez uprawnione podmioty państwowe oraz stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Aplikanci, uczestnicząc czynnie w zajęciach na sali gimnastycznej, poznali niektóre zagadnienia technik samoobrony stosowanych przez funkcjonariuszy Policji w trakcie dokonywanych czynności związanych m.in. z zatrzymaniem, kontrolą osobistą, przeszukaniem osoby, w tym technik obezwładniania i obrony lub ataku (uniki, bloki, przechwyty, dźwignie, uderzenia i kopnięcia), podstawowe techniki bokserskie, techniki interwencji z pałką służbową, a nadto inne zagadnienia dotyczące stosowania pozostałych środków przymusu bezpośredniego, m.in. kajdanek i tasera. Przebieg zajęć był dodatkowo opatrzony komentarzem wykładowcy nawiązującym do poszczególnych fragmentów ćwiczonych czynności w kontekście ich oceny na gruncie prawa karnego.

Wykładowca z zakresu broni palnej i balistyki przybliżył uczestnikom okoliczności wpływające na występowanie nieprawidłowości  przy używaniu broni palnej. Zajęcia obejmowały zagadnienia związane między innymi z występowaniem negatywnych czynników, które pojawiają się podczas podjęcia czynności zmierzających do użycia broni palnej lub podejmowania decyzji o użyciu broni palnej przez policjanta. Omówione zostały także problemy techniczne, które mogą wystąpić w trakcie jej użycia. Tematyka ta była bogato ilustrowana materiałem filmowym z interwencji przeprowadzonych przy użyciu różnego rodzaju broni.

Znajomość tej problematyki ma podstawowe znaczenie dla prawidłowej oceny prawno-karnej tych zdarzeń, których konsekwencją jest zranienie innej osoby przez funkcjonariusza podejmującego interwencję z udziałem tego środka przymusu bezpośredniego.

Kolejna część  programu została zrealizowana w centrum symulacyjnym dla ćwiczeń związanych z technikami interwencji oraz użyciem broni palnej m.in. w pomieszczeniach zamkniętych. Aplikanci przećwiczyli m.in. techniki poruszania się w pomieszczeniach z bronią (wejście, sprawdzenie pomieszczenia techniką „krojenia tortu”, asekuracja i współdziałanie w zespole) oraz współdziałanie w patrolu dwuosobowym podczas zatrzymania osoby niebezpiecznej, uzbrojonej.

Niezmiernie ważnym elementem przedsięwzięcia jest wymiana informacji pomiędzy aplikantami a wykładowcami, co z pewnością przyczyni się do lepszej współpracy i zwiększenia profesjonalizmu działań.

Zdobyta wiedza oraz umiejętności praktyczne w powyższym zakresie z pewnością pozwolą przyszłym prokuratorom w ich późniejszej pracy zawodowej w prowadzeniu śledztw w sprawie przestępstw określonych w art. 231 Kodeksu karnego dotyczących między innymi prawidłowości stosowania środków przymusu bezpośredniego i zgodnego z prawem zatrzymania osoby.

Powrót na górę strony