Aktualności

Środki unijne pod ochroną

Data publikacji 18.09.2024

W dniach 9-13 września 2024 r. odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu specjalistycznego w zakresie zapobiegania przestępstwom z wykorzystaniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i ich zwalczania.

W kursie o oznaczeniu kodowym ŚBUE-1/24 wzięło udział 20 policjantów z garnizonów: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego na co dzień zwalczających przestępczość gospodarczą.

Celem kursu było przygotowanie uczestników do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom popełnianym przy wykorzystaniu środków pochodzących z Funduszu Spójności i Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej oraz ściganiem sprawców tego rodzaju czynów.

Program szkolenia obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące działań pomocowych, finansowanych z budżetu UE, systemów wdrażania, ochrony środków wspólnotowych, procedur aplikowania o dofinansowanie projektów, ale również problematykę przestępstw popełnianych na szkodę Unii Europejskiej z omówieniem regulacji prawa krajowego i wspólnotowego oraz zakresu działań instytucji unijnych zwalczających przestępczość z wykorzystaniem środków wspólnotowych.

Zajęcia zostały wzbogacone o aspekt praktyczny także dzięki udziałowi prelegentów, przedstawicieli takich instytucji jak: Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które na co dzień zajmują się miedzy innymi zarządzaniem funduszami z Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki rozwoju gospodarczego, społecznego i infrastrukturalnego państw członkowskich oraz wyrównywania różnic między regionami.

Ogromną wartość przedstawiała również możliwość wymiany doświadczeń operacyjnych i procesowych w zakresie zwalczania przestępstw przeciwko Unii Europejskiej przy udziale prokuratora Prokuratury Rejonowej w Tychach, który podzielił się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym w obszarze zwalczania wymienionych czynów oraz funkcjonariuszki Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która przeprowadziła studium przypadku wyłudzenia środków związanych z projektem miękkim oraz twardym.

Wszyscy uczestnicy zakończyli kurs z wynikiem pozytywnym.

Powrót na górę strony