Międzynarodowa konferencja CINTiA 2024
W dniach 24-26 września 2024 r. przedstawiciele Szkoły Policji w Katowicach wzięli udział w trzeciej edycji międzynarodowej konferencji „Criminal Intelligence – New Trends in Analysis Conference 2024” (CINTiA 2024).
Konferencja była skierowana do służb, dostawców technologii i przedstawicieli nauki specjalizujących się w analizie i wywiadzie kryminalnym. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Komendanta Głównego Policji, Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W tym roku głównymi obszarami tematycznymi była analiza kryminalna dla służb, przechwytywanie danych i prowadzenie dochodzeń, monitoring mediów społecznościowych, cyberbezpieczeństwo, monitorowanie przepływu i analizy danych w dark webie, w tym kryptowalut, informatyka śledcza, inwigilacja elektroniczna i przechwytywanie sygnału komórkowego.
Ze strony służb prelegentami byli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy przedstawili sposób wykorzystania sztucznej inteligencji w ich codziennych zadaniach.
Ponadto wystąpili przedstawiciele Komendy Głównej Policji i firmy DataWalk, którzy omówili wnioski z wdrażania systemu analizy dużych zbiorów danych BigData, a także przedstawili dalsze perspektywy jego rozwoju.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać przedstawiciela szwedzkiej Policji, który podkreślił jak ważna jest współpraca służb oraz partnerstwo publiczno - prywatne w zwalczaniu przestępczości, nawiązując do projektu EMPACT.
Asp. Patryk Zięba z Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach w swoim wystąpieniu „Wpływ najnowszych technologii na ewolucję przestępczości, współczesne zagrożenia i możliwości” przedstawił m.in. możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w sferze bezpieczeństwa, a także nawiązał do inicjatyw Europolu, które wspierają transgraniczne działania Policji w zabezpieczaniu dowodów cyfrowych. Odniósł się również do cyberprzestępczości i potencjalnych zagrożeń, które mogą powstać przy wykorzystaniu najnowszych technologii, prezentując przykład stworzonego przez siebie na potrzeby konferencji deepfake’a.
W wydarzeniu brali również udział dostawcy najnowszych technologii z Polski, Francji, Niemiec, Czech oraz z Izraela, którzy przedstawiali swoje rozwiązania oparte na najnowszych technologiach, a służące organom ścigania i służbom specjalnym na całym świecie.
Szczegółowe informacje na temat przebiegu konferencji można uzyskać na stronie https://ppbw.pl/konferencja-cintia/.