Aktualności

Ludzie to nie towar!

Data publikacji 18.10.2024

Corocznie 18 października w Unii Europejskiej jest obchodzony Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Szczególnie w tym dniu organy ścigania, w tym Policja, ale także organizacje rządowe i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, jak groźne jest to przestępstwo.

Handel ludźmi jest przybierającym na sile ponadpaństwowym zjawiskiem wymierzonym przeciwko podstawowym prawom człowieka ingerującym w cudze życie, wolność, w tym wolność seksualną, nietykalność, naruszającym godność. Można go rozpatrywać jako współczesną formę niewolnictwa.

Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania podejmowanego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą. To wykorzystanie jest w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.

Jeżeli natomiast zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono zawsze handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione wyżej.

Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Katowicach do spraw Ochrony Praw Człowieka nadkom. Grzegorz Sala wraz z nauczycielami policyjnymi Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach przeprowadzili dla słuchaczy szkoły prelekcję poświęconą przeciwdziałaniu, ujawnianiu i ściganiu tej zbrodni.

Uczestnikom zaprezentowano założenia zawarte w Krajowym Planie Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024, przyjętym przez Radę Ministrów oraz dane statystyczne obrazujące skalę omawianego zjawiska. Wskazano, iż do gwałtownego wzrostu przypadków handlu ludźmi doprowadziła m.in. agresja Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.

Omówiono ustawowe znamiona, ale także taktykę zwalczania tego rodzaju przestępczości, w tym zapoznano uczestników między innymi z zarządzeniem nr 14 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2016 r. w sprawie wykonywania przez Policję niektórych zadań w zakresie wykrywania handlu ludźmi. Przedstawiono również zadania wykonywane przez koordynatorów zagadnienia zarówno w pionie prewencji, jak i kryminalnym.

Zaprezentowano także opracowany w 2020 r. przez Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji Algorytm postępowania funkcjonariuszy organów ścigania w przypadku ujawnienia tego rodzaju przestępstw, zwracając uwagę, iż jest on dostępny we wszystkich jednostkach terenowych Policji. Omówiono również nieocenioną pomoc, jaką niosą organizacje pozarządowe zaangażowane w zwalczanie handlu ludźmi, niewolnictwa, pracy przymusowej i przeciwdziałanie eksploatacji prostytucji.

Z uwagi na to, że podczas prelekcji byli obecni słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego szczególną uwagę zwrócono na katalog czynności, jakie powinni podjąć funkcjonariusze pełniący służbę patrolową w przypadku ujawnienia osoby mogącej być ofiarą tego procederu.

W Komendzie Głównej Policji Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego koordynuje działania związane z zapobieganiem i zwalczaniem tego rodzaju czynów zabronionych.

Funkcjonuje specjalna infolinia/telefon zaufania pod numerem 664-974-934, dzięki której można anonimowo przekazać informacje o przypadkach handlu ludźmi i zapobiec wielu ludzkim tragediom lub uzyskać stosowną pomoc i wsparcie. W tym celu została także udostępniona skrzynka e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl

Powrót na górę strony