Aktualności

Zakończyło się Ogólnopolskie Seminarium Taktyki i Technik Interwencji

Data publikacji 31.10.2024

W dniach 29-31 października 2024 r., w naszej szkole odbyło się Ogólnopolskie Seminarium taktyki i technik interwencji. Przedsięwzięcie zostało otwarte przez Komendanta Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafała Stanisławskiego oraz Zastępcę Komendanta właściwą w sprawach dydaktycznych insp. Gabrielę Sochę.

W seminarium uczestniczyli: przedstawiciele Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji oraz Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, na czele z Panią Dyrektor insp. Sylwią Majewską-Mazepą, mł. insp. Krzysztof Kazek – Naczelnik Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który w przeszłości pełnił obowiązki Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka, nauczyciele policyjni szkół i ośrodków szkolenia Policji, a także reprezentanci wszystkich komend wojewódzkich Policji.

Podczas seminarium Pani Dyrektor odpowiedziała na liczne pytania uczestników warsztatów. Ponadto omówiła kierunki zmian w zakresie modyfikacji programów szkolenia i kursów oraz doskonalenia zawodowego policjantów. Wskazała także na trwające prace w zakresie przedstawienia koncepcji dotyczącej ścieżki kariery i siatki płac dla policjantów w kierunku poprawy warunków służby. 

Seminarium jako przedsięwzięcie ma wieloletnią tradycję. Jego cykliczny charakter pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy kadrą dydaktyczną prowadzącą szkolenia w zakresie taktyki i technik interwencji. Przeprowadzenie kolejnej edycji umożliwiło kontynuację działań zmierzających do unifikacji form i metod prowadzenia tego typu zajęć wśród policjantów. Uczestnicy seminarium mieli możliwość zweryfikowania posiadanych przez siebie umiejętności i wiedzy, a przede wszystkim mogli poszerzyć swój warsztat o nowe rozwiązania i techniki. Seminarium obejmowało następujące zagadnienia: 

  • zapoznanie uczestników z korelatem zajęć z taktyki i technik interwencji dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego oraz omówienie wybranych zagadnień,
  • omówienie sposobu przeprowadzania wybranych zajęć ujętych w programach kursów i szkoleń,
  • przeprowadzenie zajęć pokazowych przez wybranych wykładowców z tematyki:
  • stosowanie podstawowych umiejętności z zakresu siły fizycznej,
  • stosowanie podstawowych technik użycia pałki służbowej, kajdanek oraz technicznych środków przymusu bezpośredniego,
  • odpieranie ataków na funkcjonariusza przy pomocy siły fizycznej, pałki służbowej oraz broni palnej,
  • bezpieczne posługiwanie się bronią palną podczas interwencji.

Podczas zajęć warsztatowych szeroko omawiano kwestie bezpieczeństwa osobistego policjanta w trakcie prowadzonych interwencji. Sporo uwagi poświęcono również kwestii bezpieczeństwa osób, wobec których te interwencje są przeprowadzane, ze szczególnym uwzględnieniem podejmowania interwencji i reagowania policjantów w stosunku do osób prezentujących niestandardowe zachowania czy będących pod wpływem środków psychoaktywnych. Ze względu na wagę omawianej tematyki oraz jej bardzo duży zakres, a także zainteresowanie uczestników niezbędne będzie kontynuowanie zajęć warsztatowych, które zapewne przyczynią się do rozwoju i wypracowywania nowoczesnych i coraz bezpieczniejszych technik interwencyjnych.

Na zakończenie seminarium uczestnicy otrzymali certyfikaty wręczane przez Dyrektor Biura Koordynacji Postępowań Kwalifikacyjnych i Szkolenia Policji insp. Sylwię Majewską-Mazepa, Zastępcę Komendanta właściwą w sprawach dydaktycznych insp. Gabrielę Sochę i Kierownika Zakładu Wyszkolenia Specjalnego mł.insp. Tomasza Stechnija.

Za organizację i bezpieczne prowadzenie zajęć odpowiedzialni byli nauczyciele policyjni Zakładu Wyszkolenia Specjalnego Szkoły Policji w Katowicach na co dzień realizujący zadania dydaktyczne z zakresu taktyki i technik interwencji ze słuchaczami szkoły.

Powrót na górę strony