Aktualności

Ogólnopolski finał kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”

Data publikacji 20.11.2024

19 listopada odbył się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci. Z tej okazji, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia najmłodszych, budynek dydaktyczny i brama Szkoły Policji w Katowicach zostały podświetlone na kolor czerwony.

Kampania „Dzieciństwo Bez Przemocy” jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Składają się na nią różne działania edukacyjne oraz medialne. Inauguracja kampanii odbyła się 8 października w Sejmie RP, a jej finał miał miejsce 19 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. 

Właśnie tego dnia w akcie sprzeciwu wobec krzywdzenia najmłodszych w całej Polsce można było zobaczyć podświetlone na kolor czerwony budynki instytucji, które wzięły udział w kampanii, w tym obiekty naszej szkoły.

Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Organizacje i instytucje, w tym polska Policja, w całym kraju od początku października podejmowały różne inicjatywy edukacyjne, które miały na celu zwrócenie uwagi na problem krzywdzenia dzieci. Od 8 października poszczególne jednostki Policji w kraju (komendy wojewódzkie, powiatowe/miejskie, komendy rejonowe) prowadziły zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w tym zakresie. W ten sposób policjanci uwrażliwiali społeczeństwo na temat przemocy wobec najmłodszych.

Według „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024“, badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka. Aż 28% z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało. Co więcej, jeden na trzech dorosłych obywateli naszego kraju dopuszcza stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci, a co piąty uważa, że kary fizyczne są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów. Te wyniki pokazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia i pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie.

Jak widać po tych danych przemoc wobec dzieci to w naszym kraju wciąż poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy.

Powrót na górę strony