Szkoła Policji w Katowicach i Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury wspólnie szkolą przyszłych prokuratorów
W dniach 4, 5 i 8 grudnia 2024 r. w Szkole Policji w Katowicach, w ramach realizacji postanowień zawartego porozumienia, przeprowadzone zostały zajęcia dla 110 aplikantów prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie z tematu „Metodyka postępowania dowodowego w sprawach karnych (oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczenie śladów kryminalistycznych), w tym czynności własne prokuratora.
Podczas zajęć aplikanci brali aktywny udział w symulacjach oględzin dwóch kluczowych miejsc zdarzeń: miejsca zabójstwa oraz miejsca wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Uczestnicy mieli okazję doskonalić swoje umiejętności w zakresie kierowania oględzinami, współpracy z policją, medykiem sądowym oraz technikami kryminalistyki, a także w zabezpieczaniu dowodów na potrzeby postępowania przygotowawczego. Praktyczny charakter zajęć umożliwił uczestnikom zastosowanie posiadanej wiedzy procesowej i kryminalistycznej w realistycznych warunkach. Szczególną uwagę poświęcono różnicowaniu śladów kryminalistycznych, ich zabezpieczaniu oraz dokumentacji, w tym fotografii kryminalistycznej i sporządzaniu szkiców miejsca zdarzenia.
Podczas szkolenia zaprezentowano zaawansowane technologie wspomagające pracę śledczych. Między innymi funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Katowicach przedstawili metody ujawniania niewidocznych śladów krwawych przy użyciu roztworu Bluestar. Aplikanci mieli również okazję zapoznać się z wykorzystaniem dronów oraz skanerów laserowych do dokumentacji miejsc zdarzeń w formie planów 2D i wizualizacji 3D. Pozwoliło to aplikantom zapoznać się ze współczesnymi metodami utrwalania oględzin miejsca zdarzenia oraz rodzaju i lokalizacji śladów przy użyciu nowoczesnych urządzeń rejestrująco-pomiarowych wykorzystywanych w kryminalistycznym badaniu obszaru objętego wydarzeniem.
Tego typu szkolenia mają na celu nie tylko doskonalenie umiejętności praktycznych przyszłych prokuratorów, ale także budowanie ich autorytetu w prowadzeniu czynności na miejscu zdarzenia. Współpraca pomiędzy wykładowcami, funkcjonariuszami oraz aplikantami pozwala na wymianę doświadczeń i podnosi efektywność działania obu stron.
Za pomoc w realizacji zajęć Szkoła Policji w Katowicach dziękuje kierownictwu i funkcjonariuszom Wydziału Kryminalnego, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Wydziału Ruchu Drogowego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Przeprowadzone zajęcia to przykład nowoczesnego podejścia do edukacji w obszarze kryminalistyki i prawa karnego, które łączy teorię z praktyką i umożliwia aplikantom lepsze przygotowanie do pełnienia roli prokuratora w realiach współczesnych wyzwań.