Aktualności

Odbieranie mienia sprawcom

Data publikacji 22.01.2025

W dniach 13–17 stycznia 2025 r. odbyła się pierwsza w tym roku edycja kursu specjalistycznego w zakresie czynności zmierzających do zabezpieczenia majątkowego z elementami prowadzenia nadzoru nad tymi czynnościami.

W kursie wzięło udział 15 funkcjonariuszy z garnizonu dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego, zajmujących się zwalczaniem przestępczości kryminalnej i gospodarczej, a także nadzorem nad takimi czynnościami.

Celem zajęć było poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie analizy stanu faktycznego spraw pod kątem grożących: kar, środka karnego, przepadków, środków kompensacyjnych oraz kary o charakterze majątkowym. Uczestnicy doskonalili także procedury tymczasowego zajęcia mienia ruchomego oraz metody ustalania składników majątkowych w ramach pracy operacyjnej i postępowań przygotowawczych.

Poruszono również zagadnienia współpracy międzynarodowej w ujawnianiu, identyfikacji, zabezpieczaniu i odzyskiwaniu mienia pochodzącego z przestępstw, szczególnie w kontekście działalności Międzyagencyjnej Sieci Odzyskiwania Mienia Camden (CARIN).

Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w wykładach prowadzonych nie tylko przez nauczycieli Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach, ale także przez ekspertów reprezentujących zarówno podmioty policyjne i inne, w tym prokuraturę.

Tematykę białego wywiadu (OSINT-u) z uwzględnieniem najnowszych technologii i z opisem studium przypadku przedstawili funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Praktyczne aspekty zabezpieczeń majątkowych, w tym współpracy międzynarodowej Policji za granicą w ramach Europolu oraz Interpolu przedstawił funkcjonariusz Wydziału do Spraw Odzysku Mienia Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji.

Zagadnienia praktyczne związane z zabezpieczaniem mienia za granicą oraz metodyką postępowania w przypadku kryptowalut omówił prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, który odniósł się do wielu interesujących praktycznych przykładów z omówieniem regulacji karnoprawnych.

Kwestie nadzoru nad postępowaniami przygotowawczymi oraz praktycznych aspektów zabezpieczeń majątkowych zostały omówione przez funkcjonariuszy Sekcji ds. Odzyskiwania Mienia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Oprócz części teoretycznej uczestnicy wzięli także udział w ćwiczeniach m.in. z wykorzystaniem programów do białego wywiadu oraz analizy kryminalnej, które umożliwiają skuteczne tworzenie profilu majątkowego. Te zajęcia prowadzili eksperci z Krajowej Administracji Skarbowej.

Uczestnicy mieli ponadto okazję zapoznać się z metodami prowadzenia nadzoru nad czynnościami zmierzającymi do zabezpieczenia majątkowego.

Absolwentom kursu życzymy sukcesów w dalszej służbie!

Powrót na górę strony