85. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 35-lecie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach
31 stycznia 2025 roku w Szkole Policji w Katowicach odbyła się uroczystość inaugurująca całoroczne obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 35-lecie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach. Gospodarzem uroczystości był insp. Rafał Stanisławski – Komendant Szkoły Policji w Katowicach.
Obchody w 2025 roku będą organizowane przez stowarzyszenie przy współpracy i pomocy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Szkoły Policji w Katowicach oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W realizacji wydarzeń związanych z uczczeniem tych rocznic wezmą również udział: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Muzeum Historii Katowic w Katowicach.
W uroczystości uczestniczyli, na zaproszenie organizatorów, członkowie zarządu stowarzyszenia, kierownictwo śląskiego garnizonu Policji, kadra kierownicza i dydaktyczna Szkoły Policji w Katowicach wraz ze słuchaczami, kierownictwo Oddziału IPN w Katowicach i katowiccy muzealnicy.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego złożenia wieńca przez organizatorów przed obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP – ofiar zbrodni katyńskiej.
Wiodąca część uroczystości odbyła się w auli im. podinsp. PWŚl. Piotra Urbańczyka, gdzie gości powitał insp. Rafał Stanisławski – Komendant Szkoły Policji w Katowicach. W swoim wystąpieniu podkreślił wagę tej uroczystości oraz współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, która trwa już od ponad 25 lat we wspólnym realizowaniu działań upamiętniających historię i tradycję Policji II RP oraz martyrologię jej funkcjonariuszy jako ofiar terroru sowieckich komunistów.
Następnie goście mieli okazję zobaczyć film dokumentalny zrealizowany przez Oddział IPN w Katowicach o historii i osiągnięciach Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach, którego premiera odbyła się w Panteonie Górnośląskim w Katowicach 10 grudnia 2024 roku z okazji uhonorowania stowarzyszenia przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrodą Honorową „Świadek Historii”.
Następnym punktem programu uroczystości było wręczenie zasłużonym członkom i wolontariuszom najwyższego wyróżnienia stowarzyszenia – „Medalu za Zasługi dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach”.
Uhonorowani zostali:
- nadinsp. Mariusz Krzystyniak – Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach,
- insp. Rafał Stanisławski – Komendant Szkoły Policji w Katowicach,
- Robert Ciupa – Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach,
- dr Jacek Siebel – Dyrektor Muzeum Historii Katowic w Katowicach,
- dr Andrzej Sznajder – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach,
- insp. Radosław Kacprzak – Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Katowicki Oddział OS „Rodzina Policyjna 1939 r.” zs. w Katowicach,
- insp. Jacek Stelmach – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Katowicki Oddział OS „Rodzina Policyjna 1939 r.” zs. w Katowicach,
- insp. Zbigniew Chrzęstek – Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach,
- insp. dr Gabriela Socha – Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach,
- Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach,
- Jan Kwaśniewicz – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Medale wręczył Prezes Grzegorz Grześkowiak w asyście Przewodniczącego Kapituły „Medalu za Zasługi dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach” – Patryka Poloka.
Na koniec uroczystości głos zabrał Prezes Grzegorz Grześkowiak. W swym wystąpieniu podkreślili wagę zachowania historii dla przyszłych pokoleń. Policjanci II RP, którzy padli ofiarą zbrodni katyńskiej, pozostali wierni służbie Ojczyźnie do końca, a ich postawa powinna inspirować kolejne pokolenia funkcjonariuszy. Pielęgnowanie prawdy historycznej to nie tylko hołd dla ofiar, ale także kluczowy element kształtowania świadomości historycznej przyszłych pokoleń.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” z siedzibą w Katowicach przez 35 lat działalności nieustannie upamiętnia losy polskich policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej, żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy po 17 września 1939 roku stali się ofiarami terroru sowieckich komunistów.
Na koniec wystąpienia Prezes zaprosił uczestników do udziału w uroczystościach, które będą realizowane przez stowarzyszenie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Szkołę Policji w Katowicach, Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach i Muzeum Historii Katowicach w Katowicach.