Seminarium w Auschwitz
29 kwietnia 2025 r. nauczyciele policyjni oraz słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego Szkoły Policji w Katowicach uczestniczyli w trzecim już w tym roku seminarium „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”, zorganizowanym przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Program zajęć obejmował:
- zwiedzanie terenu i obiektów Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau,
- warsztat edukacyjny „Jedenaste. Nie bądź obojętnym”,
- wykład pt. „Negacjonizm – Zjawisko zaprzeczenia zbrodni Holokaustu. Historia i teraźniejszość. Narzędzia przeciwdziałania”.
W pierwszej części spotkania słuchacze wraz z przewodnikiem-edukatorem Muzeum zwiedzili obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Ponadto wzięli udział w zajęciach dydaktycznych realizowanych przez pracowników Muzeum, tj. w warsztatach pn. „Jedenaste. Nie bądź obojętnym” dotyczących mechanizmów dyskryminacyjnych opisanych m.in. w pracach Gordona Allporta. Ostatnim punktem seminarium był wykład dr Igora Bartosika „Negacjonizm – Zjawisko zaprzeczenia zbrodni Holokaustu. Historia i teraźniejszość. Narzędzia przeciwdziałania”. Nauczanie o obozach zagłady w Auschwitz-Birkenau sprzyja kształtowaniu empatii oraz pożądanych postaw społecznych i moralnych, a także uwrażliwia na drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie. Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.
Wskazane przedsięwzięcie z ramienia Państwowego Muzeum Auschwitz -Birkenau w Oświęcimiu koordynowali Piotr Supiński i Daria Janowiec.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie seminarium oraz liczymy na dalszą współpracę.