Aktualności

Nasi wykładowcy na konferencji we Wrocławiu

Data publikacji 06.05.2025

W dniach 23-25 kwietnia 2025 roku w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa X Konferencja naukowa „Systemy Ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych oraz firm zajmujących się technologiami związanymi z bezpieczeństwem.

W trakcie konferencji omawiano kluczowe wyzwania i rozwiązania w zakresie współpracy między systemami ratownictwa cywilnego a wojskowego, a także sposoby zwiększania bezpieczeństwa obywateli w sytuacjach kryzysowych. Eksperci zwracali uwagę na potrzebę lepszej koordynacji działań na poziomie lokalnym, jak i krajowym, a także na konieczność aktualizacji procedur w kontekście nowych zagrożeń.

Szkołę Policji w Katowicach reprezentowali asp. szt. Łukasz Sroga z Zakładu Ogółnozawodowego oraz asp. Jędrzej Kałuża z Zakładu Wyszkolenia Specjalnego.

Głównym celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz analiza współczesnych zagrożeń związanych z medycyną pola walki, medycyną ratunkową, ratownictwem specjalistycznym, a także koordynacja wszystkich służb ratowniczych w obliczu wystąpienia zagrożenia.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się wykłady inauguracyjne, a następnie przeprowadzono warsztat szkoleniowy MASCAL (massive casualities), podczas którego uczestnicy ćwiczyli procedury postępowania w sytuacjach masowych z dużą liczbą poszkodowanych.

W drugim dniu konferencji odbyły się cztery panele wykładowe:

„Medycyna pola walki – doświadczenia, możliwe zmiany i zagrożenia” gdzie omawiano specyfikę opieki medycznej w warunkach bojowych, w tym nowe wyzwania i potrzebę dostosowania procedur.

„Medycyna ratunkowa, zmiany, standardy, problemy wobec współczesnych zagrożeń” skupiający się na aktualizacji procedur medycznych w kontekście nowych typów zagrożeń i wyzwań dla służb ratunkowych.

„Działania ratownicze w Polsce i na świecie. Doświadczenia, problemy, rozwiązania”, w ramach którego prelegenci prezentowali przykłady dobrych praktyk oraz analizowali trudności napotykane w różnych systemach ratowniczych.

„Działania ratownicze w organizacjach rządowych i pozarządowych w Polsce i na świecie – doświadczenia, problemy i rozwiązania”, w którym omawiano współpracę międzyresortową oraz wyzwania stojące przed organizacjami działającymi w kraju i za granicą.

Ponadto w trzecim dniu konferencji odbyły się cztery panele wykładowe, a jednym z kluczowych punktów było wystąpienie asp. Jędrzeja Kałuży, który wygłosił referat pt. „Bezpieczeństwo ratowników podczas udzielania pierwszej pomocy”, w którym omawiał taktyczne aspekty zapewnienia bezpieczeństwa własnego podczas udzielania pomocy osobom agresywnym, znajdujący się pod wpływem substancji psychoaktywnych lub z zaburzeniami psychicznymi. Podkreślił znaczenie odpowiedniego przygotowania, wyposażenia ochronnego oraz stosowania procedur minimalizujących ryzyko dla personelu ratowniczego. Po panelach wykładowych odbyło się szesnaście warsztatów szkoleniowych. Nasi wykładowy mogli wziąć udział w warsztatach:

  • MASCAL,
  • pierwsza pomoc podczas zdarzeń CRBN (czynniki chemiczne, biologiczne, radiacyjne i nuklearne),
  • drenaż i dekompresja klatki piersiowej, zasady, metody i problemy,
  • alternatywne metody udrażniania dróg oddechowych.

Podczas warsztatów mogli współpracować, a także dzielić się doświadczeniami wraz z żołnierzami, ratownikami, strażnikami granicznymi i pracownikami innych służb mundurowych.

Tego typu przedsięwzięcia pozwalają na zapoznanie się z najbardziej aktualnymi trendami współczesnego ratownictwa, a także technologiami (interaktywne trenażery, symulatory VR, wykorzystanie AI) stosowanymi w procesie szkolenia i treningu.

Uczestnicy konferencji bogatsi w wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas wykładów i warsztatów zgodzili się, że kluczowe dla skuteczności działań ratowniczych jest wzmacnianie współpracy międzyresortowej oraz inwestowanie w rozwój kompetencji personelu.

Powrót na górę strony