Aktualności

Współczesne wyzwania prawa wykroczeń – spotkanie ekspertów

Data publikacji 09.05.2025

9 maja 2025 r. w Szkole Policji w Katowicach odbyło się seminarium szkoleniowe pt. „Praktyczne aspekty węzłowych problemów materialno-prawnych i procesowych z zakresu prawa wykroczeń”, którego organizatorem był Zakład Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Katowicach przy współudziale Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W wydarzeniu uczestniczyli koordynatorzy zespołów do spraw wykroczeń z komend miejskich i powiatowych garnizonu śląskiego.

Witając prelegentów oraz uczestników seminarium Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Stanisławski podkreślił znaczenie przeprowadzonej inicjatywy. Wskazał, że organizacja tego rodzaju przedsięwzięć to okazja do poszerzenia wiedzy oraz stworzenia przestrzeni do konstruktywnej dyskusji i wymiany doświadczeń.

Spotkanie zostało zorganizowane w odpowiedzi na potrzebę pogłębienia wiedzy oraz ujednolicenia interpretacji przepisów prawa wykroczeń, wynikającą z analizy dotychczasowych doświadczeń szkoleniowych i sygnałów płynących z praktyki służbowej.

Celem seminarium była wymiana doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami, weryfikacja stosowanych procedur w ramach czynności wyjaśniających oraz dyskusja nad najczęściej występującymi problemami interpretacyjnymi w zakresie prawa wykroczeń.

Wśród prelegentów znaleźli się wykładowcy z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury: dr Olga Derwisz – prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie oraz Anna Kowalska – prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały w Krakowie, podkom. Łukasz Bloch – ekspert Zespołu ds. Wykroczeń Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a także kadra dydaktyczna Szkoły Policji w Katowicach: podkom. Barbara Baran – wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej oraz sierż. szt. Artur Kopka – referent p.o. instruktor Zakładu Służby Kryminalnej.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z aktualnymi zagadnieniami praktycznymi, takimi jak: ukaranie za wykroczenie a powaga rzeczy osądzonej w kontekście art. 12 k.k., praktyczne aspekty zakazu reformationis in peius w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, zażalenie złożone w trybie art. 56a k.p.w. na niewniesienie do sądu wniosku o ukaranie a postępowanie organu I i II instancji w przedmiocie rozpatrzenia, kara porządkowa o charakterze finansowym oraz zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadka na etapie czynności wyjaśniających.

Seminarium spotkało się z dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy wysoko ocenili zarówno poziom merytoryczny, jak i możliwość otwartej dyskusji z ekspertami.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział w seminarium. Wysoki poziom dyskusji i duże zainteresowanie wydarzeniem są dla nas impulsem do rozważenia jego kontynuacji w formie cyklicznej.

 

 

Powrót na górę strony