W Szkole Policji w Katowicach rusza pierwsza edycja specjalistycznego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy
Szkoła Policji w Katowicach rozpoczęła pierwszą edycję specjalistycznego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Podczas dziesięciodniowego szkolenie przygotowuje funkcjonariuszy do skutecznego ratowania życia i zdrowia w najtrudniejszych sytuacjach, z jakimi mogą spotkać się w codziennej służbie.
Z dumą informujemy o rozpoczęciu pierwszej w historii edycji kursu specjalistycznego w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, realizowanego w naszej szkole.
To wyjątkowe przedsięwzięcie ma na celu stałe podnoszenie kompetencji funkcjonariuszy, którzy każdego dnia mogą znaleźć się w sytuacjach wymagających natychmiastowego udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.
Podczas 10 dni intensywnego szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.:
- organizacji systemu ratownictwa w Polsce,
- zasad bezpieczeństwa własnego oraz bezpieczeństwa poszkodowanego na miejscu zdarzenia,
- wyposażenia i wykorzystania zestawów ratowniczych,
- prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osób dorosłych, dzieci, niemowląt oraz noworodków,
- stosowania automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED),
- rozpoznawania i udzielania pomocy w stanach nagłych, takich jak zawał serca, udar mózgu czy hipoglikemia,
- prowadzenia oddechu zastępczego — zarówno bezprzyrządowego, jak i przyrządowego, z wykorzystaniem m.in. rurek L-TD, I-Gel oraz 100% tlenu.
Program kursu został wzbogacony o specjalistyczne zajęcia prowadzone przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej oraz psychologa. Dzięki temu uczestnicy będą mieli okazję poznać praktyczne aspekty działań ratowniczych w różnorodnych sytuacjach kryzysowych oraz psychologiczne aspekty udzielania pomocy.
Szkolenie zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, a pozytywny wynik uprawnia do uzyskania tytułu Ratownika.
To kolejny ważny krok Szkoły Policji w Katowicach w kierunku zapewnienia najwyższych standardów wyszkolenia funkcjonariuszy Policji, a także podniesienia bezpieczeństwa i jakości udzielanej pomocy na co dzień.