Seminarium Taktyki i Technik Interwencji
W dniach 22-26 maja 2017 r. odbyło się w naszej szkole Seminarium Taktyki i Technik Interwencji, które było kontynuacją organizowanych wcześniej cyklicznie już od wielu lat warsztatów z tego zakresu.
W tym roku w seminarium udział wzięli nauczyciele policyjni ze szkół i ośrodka szkolenia Policji, przedstawiciele komend wojewódzkich Policji oraz instruktorzy innych służb mundurowych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Izby Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, Żandarmerii Wojskowej. Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń instruktorów różnych służb mundurowych, ujednolicenie form i metod prowadzenia tego typu zajęć oraz poznanie nowych rozwiązań i technik praktykowanych przez inne służby.
Przez cztery dni instruktorzy ćwiczyli po kilka godzin na macie, strzelnicy, poligonie i w budynku do zajęć z taktyki i technik interwencji. Jak zwykle przez cały ten czas nieustannie ćwiczyli z nimi prowadzący seminarium z ramienia szkoły podinsp. Bartosz Głowacki oraz podinsp. Mariusz Skucha. Ćwiczenia, które przeprowadzono na seminarium dotyczyły przede wszystkim doskonalenia umiejętności walki wręcz oraz taktyki prowadzenia interwencji w warunkach bojowych, gdzie następowało bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia funkcjonariusza bądź innej osoby.
Znaczącą część programu seminarium stanowiły wykłady prelegentów i prezentacje multimedialne, które poruszały tak ważne dla instruktorów zagadnienia jak: Problematyka uprawiania sportów, sztuk i systemów walki w prawie polskim, czy też Użycie środków przymusu bezpośredniego w orzecznictwie sądów polskich i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Cykl wykładów na te tematy przeprowadził dr Robert Netczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestnicy seminarium mogli również zapoznać się z prezentacją (filmem): Stosowanie wybranych technicznych środków przymusu bezpośredniego w stosunku do osób z zaburzeniami psychicznymi lub będących pod wpływem substancji psychoaktywnych.
Na seminarium nie zabrakło również ekspertów systemów i sportów walki, którzy przedstawili instruktorom techniki możliwe do wykorzystania przez funkcjonariuszy w trakcie interwencji. Mimo bardzo napiętego programu seminarium przez cały czas jego trwania instruktorzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także potrafili znaleźć czas by wymienić się swoimi pomysłami rozwiązań trudnych sytuacji taktycznych nie tylko od strony technicznej ale i prawnej. Niewątpliwym jednak sukcesem seminarium było to, że instruktorzy różnych służb po raz kolejny mogli się spotkać i wspólnie ćwiczyć w koleżeńskiej atmosferze. Podczas podsumowania i zakończenia seminarium stosowne zaświadczenia dla jego uczestników wręczyli Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Katowicach właściwy w sprawach logistycznych mł. insp. Rafał Stanisławski oraz po. kierownika Zakładu Wyszkolenia Specjalnego podinsp. Tomasz Stechnij.